Metoda bezwzrokowego pisania nie polega na tym, że wkuwamy na pamięć rozkład liter i znaków na klawiaturze. Nie polega na tym, że wiemy dokładnie gdzie jest jakaś litera lub znak, że umiemy wyrecytować wszystkie znaki od lewej do prawej w każdym rzędzie klawiatury.
Bezwzrokowe pisanie metodą dziesięciopalcową polega na tym, że uczymy nasze palce rozmieszczenia poszczególnych liter, znaków, klawiszy na klawiaturze. To nasze palce muszą nauczyć się rozmieszczenia klawiszy.
To tak jak na przykład z chodzeniem, nie zastanawiasz się, czy idąc masz postawić najpierw prawą, czy lewą nogę, po prostu idziesz.
Metoda bezrowkowego pisania na klawiaturze komputera, jest metodą mnemotechniczną. Polega ona na bezwiednym wciskaniu poszczególnych klawiszy. W zupełności nie zastanawiamy się nad tym gdzie leży jakaś litera, po prostu myślimy o tym, co chcemy napisać, a całą pozostałą pracę wykonują nasze palce.
Pisanie dziesięciopalcowe, jest metodą używaną na klawiaturach z układem QWERTY.
Co jest najważniejsze w bezzwrokowym pisaniu na klawiaturze? Najważniejsze jest odpowiednie ułożenie palców na klawiaturze, a następnie odpowiednimi palcami przyciskanie zawsze tych samych klawiszy. To oznacza, że każdy palec odpowiada za odpowiednią ilość klawiszy.
Jak to wygląda?
Najpierw lewa ręka:
Zaczynamy od znacznika, czyli klawisza z literą F, na nim układamy palec wskazujący lewej ręki, później kolejna litera, to D na której spoczywa palec środkowy, za literę S, odpowiada palec serdeczny, a za klawisz z literą A, palec mały, kciuk lewej ręki opiera się delikatnie na Spacji.
Układając rękę musimy oprzeć wszystkie palce delikatnie na poszczególnych klawiszach, teraz gdy pod palcami mamy odpowiednie klawisze, możemy delikatnie przejechać palcem wskazującym po kreseczce, która znajduje się na klawiszu F, jest ona dość dobrze wyczuwalna.
Możemy zamknąć oczy i jeszcze raz przejechać palcem wskazującym po kreseczce, zdecydowanie, kiedy nie patrzymy na klawisze, mamy wrażenie, że kreseczka jest lepiej wyczuwalna.
Dobrze, to teraz powtórzmy całą operację z ręką prawą:
Zaczynamy od palca wskazującego, który układamy na klawiszu J ze znacznikiem, kolejno palec środkowy kładziemy na literze K, palec serdeczny powinien spocząć na L, a mały na ; (średniku), kciuk również lekko opiera się o Spację.
Możemy teraz zamknąć oczy i delikatnie przejechać po obu znacznikach.
Ręce powinny być uniesione, nadgarstki nie powinny opierać się o klawiaturę ani o blat (o prawidłowej postawie podczas siedzenia przy komputerze przeczytaj tutaj>>), dzięki temu palcom będzie łatwiej poruszać się po klawiaturze.
Poniżej przedstawiam kolorową klawiaturę, na której pokazane jest jakimi palcami przyciskamy poszczególne litery.